Sort by

russman has logged 74 entries for films during November 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Emigrants

The Emigrants

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fists in the Pocket

Fists in the Pocket

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Swindlers

The Swindlers

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Machine Which Makes Everything Disappear

The Machine Which Makes Everything Disappear

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sir Arne's Treasure

Sir Arne's Treasure

1919
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
One Way Passage

One Way Passage

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Killers

Killers

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Vampire Academy

Vampire Academy

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Gallipoli

Gallipoli

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Europa Report

Europa Report

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Texas Rangers

The Texas Rangers

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Odds Against Tomorrow

Odds Against Tomorrow

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wonder

Wonder

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Paris Belongs to Us

Paris Belongs to Us

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Run of the Arrow

Run of the Arrow

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lawnmower Man

The Lawnmower Man

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Open Range

Open Range

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Force of Evil

Force of Evil

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sergeant Rutledge

Sergeant Rutledge

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
It Should Happen to You

It Should Happen to You

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The World of Apu

The World of Apu

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Caramel

Caramel

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Hard Day

A Hard Day

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bronson

Bronson

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Awaara

Awaara

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tarzan, the Ape Man

Tarzan, the Ape Man

1981
×
Read the review Edit this entry  
14
Deep Water

Deep Water

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lonely Are the Brave

Lonely Are the Brave

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Burmese Harp

The Burmese Harp

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Girl Walk // All Day

Girl Walk // All Day

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Amelia

Amelia

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
DV8 Physical Theatre: The Cost of Living

DV8 Physical Theatre: The Cost of Living

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nature Boy

Nature Boy

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ballet 422

Ballet 422

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Marshall

Marshall

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry