Sam has logged 149 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★
Edit this entry  
26
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Edit this entry  
24
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★
Edit this entry  
23
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
23
48 Christmas Wishes

48 Christmas Wishes

2017
×
Edit this entry  
22
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★
Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
Edit this entry  
19
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★
Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
09
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★½
Edit this entry  
03
Superman

Superman

1978
×
★★★½
Edit this entry  
28
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Sully

Sully

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
God on Trial

God on Trial

2008
×
★★★
Edit this entry  
17
Wind River

Wind River

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Peter Pan Goes Wrong

Peter Pan Goes Wrong

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
True Story

True Story

2015
×
★★½
Edit this entry  
01
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Edit this entry  
26
Death Note

Death Note

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Edit this entry  
17
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
These Final Hours

These Final Hours

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★
Edit this entry  
30
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★½
Edit this entry