Sort by

RuleofTwo has logged 141 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Terrifier 2

Terrifier 2

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Dark Horse

Dark Horse

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The World of Kanako

The World of Kanako

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Aqua Teen Hunger Force Colon Movie Film for Theaters

Aqua Teen Hunger Force Colon Movie Film for Theaters

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Aqua Teen Forever: Plantasm

Aqua Teen Forever: Plantasm

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
½
Edit this entry  
30
The Mist

The Mist

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Viewing

The Viewing

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lot 36

Lot 36

2022
×
★★
Edit this entry  
31
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Saw

Saw

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sorority Row

Sorority Row

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
Read the review Edit this entry  
18
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The House on Sorority Row

The House on Sorority Row

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
Read the review Edit this entry  
16
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
Edit this entry  
14
Dark Glasses

Dark Glasses

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Patient

The Patient

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Terrifier 2

Terrifier 2

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
31

31

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hellraiser

Hellraiser

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
I Still Know What You Did Last Summer

I Still Know What You Did Last Summer

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
Orphan

Orphan

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Detention

Detention

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry