Sort by

Rue has logged 267 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kahaani

Kahaani

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dream House

Dream House

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Morgan

Morgan

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Author: The JT LeRoy Story

Author: The JT LeRoy Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kingsglaive: Final Fantasy XV

Kingsglaive: Final Fantasy XV

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cosmos

Cosmos

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mapplethorpe: Look at the Pictures

Mapplethorpe: Look at the Pictures

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eden

Eden

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Divines

Divines

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dirty Dancing: Havana Nights

Dirty Dancing: Havana Nights

2004
×
Read the review Edit this entry  
23
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ouija

Ouija

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Within

Within

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
The Monster

The Monster

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Conspiracy Theory

Conspiracy Theory

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Disorder

Disorder

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Little Men

Little Men

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
10
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Anthropoid

Anthropoid

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
King Cobra

King Cobra

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

2007
×
Read the review Edit this entry  
30
Closet Monster

Closet Monster

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Ones Below

The Ones Below

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Pass

The Pass

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nerve

Nerve

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Filth and the Fury

The Filth and the Fury

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lights Out

Lights Out

2016
×
Read the review Edit this entry  
05
Elle

Elle

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry