Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
rudi ✨

rudi ✨

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for rudi
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • rudi’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★½ Watched by rudi ✨ 05 May 2022

    why am I crying over a bunch of rocks…

  • The Final Girls

    The Final Girls 2015

    ★★★★ Watched by rudi ✨ 11 Apr 2022

    that slo mo scene way too good

  • Martyrs

    Martyrs 2008

    ★★★★½ Watched by rudi ✨ 22 Mar 2022

    damn she needs to drop her skincare routine

  • Spring

    Spring 2014

    ★★★ Watched by rudi ✨ 19 Mar 2022

    before sunrise meets the fly

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    Mamma Mia! Here We Go Again 2018

    ★★★ Rewatched by rudi ✨ 07 Mar 2022

    gross misuse of Christine Baranski

  • Mamma Mia!

    Mamma Mia! 2008

    ★★★★★ Rewatched by rudi ✨ 06 Mar 2022

    one day I will be a Dynamo

  • Caché

    Caché 2005

    ★★½ Watched by rudi ✨ 21 Feb 2022

    Michael Haneke really hates kids

  • Funny Games

    Funny Games 2007

    ★★★★ Watched by rudi ✨ 12 Feb 2022

    this home alone remake was shit

  • Raw

    Raw 2016

    ★★★★½ Rewatched by rudi ✨ 11 Feb 2022

    I would eat Adrien’s leg too

  • Titane

    Titane 2021

    ★★★★★ Watched by rudi ✨ 10 Feb 2022

    this ones for people who get horny watching cars, cars 2, and cars 3

  • The House

    The House 2022

    ★★★★ Watched by rudi ✨ 08 Feb 2022

    gay rat is a win for the culture

  • All of Us Are Dead

    All of Us Are Dead 2022

    ★★★½ Watched by rudi ✨ 07 Feb 2022

    slo mo is reserved for explosions, loved ones dying, guts being ripped out, and that awkward moment when the shy girl tells the popular guy she likes him ☺️☺️✨✨

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 49

Review Tags

21
  • cried ❤️
  • quarantine ❤️
  • mubi
  • book🤓
  • nziff '19
  • hhmmmm
  • auckland film society 2019
  • nziff '18
  • uni
  • writing so cheesy
  • finished s2
  • gatekeeping my reviews with pretentious faggy references
  • good old eiffel tower
  • i know this is a version of the pilot but im using it in place of the whole show oops
  • me lying
  • screener
  • thanks shakespeare translator
  • the literal definition of perfection
  • too many explosions
  • watched in english
  • watched in media
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro