Sort by

rudi has logged 292 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Cats

Cats

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
Divines

Divines

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
26
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Noelle

Noelle

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Edit this entry  
20
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
White Material

White Material

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★½
Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Line, the Cross & the Curve

The Line, the Cross & the Curve

1993
×
★★★½
Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nausicaa

Nausicaa

1971
×
★★★½
Edit this entry  
21
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Edit this entry  
19
November

November

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
The Hustle

The Hustle

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Fox and His Friends

Fox and His Friends

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Chinese Roulette

Chinese Roulette

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lola

Lola

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★½
Edit this entry  
06
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The King

The King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
High Life

High Life

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
30
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Crawl

Crawl

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Derren Brown: Pushed to the Edge

Derren Brown: Pushed to the Edge

2016
×
Edit this entry  
22
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Wounds

Wounds

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Breaker Upperers

The Breaker Upperers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★½
Edit this entry  
06
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★½
Edit this entry  
05
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry