Sort by

RAPHAEL has logged 101 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Loucas pra Casar

Loucas pra Casar

2015
×
Edit this entry  
28
Teen's Confessions

Teen's Confessions

2013
×
Edit this entry  
18
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Triangle

Triangle

2009
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★½
Edit this entry  
04
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Handsome Devil

Handsome Devil

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Edit this entry  
04
Sanjay's Super Team

Sanjay's Super Team

2015
×
Edit this entry  
02
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Boys

Boys

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Dirty Paws

Dirty Paws

2015
×
Edit this entry  
23
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
Read the review Edit this entry  
22
Parker

Parker

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Frida

Frida

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★
Edit this entry  
17
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Exorcism of Emily Rose

The Exorcism of Emily Rose

2005
×
★★★½
Edit this entry  
04
Everything Is Free

Everything Is Free

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Everything Is Free

Everything Is Free

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Especial de Ano Todo com Clarice Falcão

Especial de Ano Todo com Clarice Falcão

2017
×
Edit this entry  
27
Okja

Okja

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
What Happened to Monday

What Happened to Monday

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Elysium

Elysium

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Edit this entry  
15
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Adjustment Bureau

The Adjustment Bureau

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★
Edit this entry  
08
Dogma

Dogma

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Rounders

Rounders

1998
×
★★½
Edit this entry  
06
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry