• The Graduate

    ★★★★★

  • Le Samouraï

    ★★★★½

  • Bonnie and Clyde

  • Blow-Up

    ★★

  • Persona

    ★★★★

  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer

  • Fail Safe

    ★★★★

  • A Fistful of Dollars

    ★★

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • The Apartment

    ★★★★

  • Eyes Without a Face

    ★★★½

  • North by Northwest

    ★★★★½

  • Vertigo

    ★★★★

  • Sweet Smell of Success

    ★★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★½

  • The Red Balloon

  • The Searchers

    ★½

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • Strangers on a Train

    ★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★

  • Detour

    ★★★★

  • Citizen Kane

    ★★

  • The Wizard of Oz

  • Sallie Gardner at a Gallop

  • Toy Story Collection