Sort by

Roy has logged 104 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hypnotic

Hypnotic

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Finch

Finch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Elizabeth Harvest

Elizabeth Harvest

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Forever Pure

Forever Pure

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Other Story

The Other Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Deep Impact

Deep Impact

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mama

Mama

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry