Davide has logged 68 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Three Floors

Three Floors

2021
×
★★
Edit this entry  
23
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
Edit this entry  
18
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The King of Laughter

The King of Laughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Music Room

The Music Room

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
13
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

1957
×
★★★★
Edit this entry  
10
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Edit this entry  
10
Prey

Prey

2021
×
Edit this entry  
02
Malignant

Malignant

2021
×
★★½
Edit this entry  
02
Blood Red Sky

Blood Red Sky

2021
×
★½
Edit this entry  
21
F9

F9

2021
×
★★
Edit this entry  
14
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Il Divo

Il Divo

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Consequences of Love

The Consequences of Love

2004
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Aprile

Aprile

1998
×
★★★½
Edit this entry  
26
Bianca

Bianca

1984
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Tale of Winter

A Tale of Winter

1992
×
★★★½
Edit this entry  
19
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★
Edit this entry  
18
Santiago, Italia

Santiago, Italia

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★
Edit this entry  
17
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★
Edit this entry  
14
A Classic Horror Story

A Classic Horror Story

2021
×
★★
Edit this entry  
14
Black Widow

Black Widow

2021
×
★½
Edit this entry  
05
For Lucio

For Lucio

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cold Water

Cold Water

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
Edit this entry  
05
Gushing Prayer: A 15-Year-Old Prostitute

Gushing Prayer: A 15-Year-Old Prostitute

1971
×
★★★½
Edit this entry  
04
Rain

Rain

1929
×
★★★½
Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
The Father

The Father

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Si vive una volta sola

Si vive una volta sola

2020
×
★★
Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Ice

Love, Death & Robots: Ice

2021
×
★★
Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Automated Customer Service

Love, Death & Robots: Automated Customer Service

2021
×
Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Snow in the Desert

Love, Death & Robots: Snow in the Desert

2021
×
★★
Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Pop Squad

Love, Death & Robots: Pop Squad

2021
×
★½
Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: All Through the House

Love, Death & Robots: All Through the House

2021
×
★★
Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: The Drowned Giant

Love, Death & Robots: The Drowned Giant

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: The Tall Grass

Love, Death & Robots: The Tall Grass

2021
×
★★
Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Life Hutch

Love, Death & Robots: Life Hutch

2021
×
Edit this entry  
04
Clue

Clue

1985
×
★★★
Edit this entry  
04
Hospital

Hospital

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
03
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
02
And Then There Were None

And Then There Were None

1945
×
★★★★
Edit this entry  
02
Entr'acte

Entr'acte

1924
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Inhabitants

Inhabitants

1970
×
★★★½
Edit this entry  
29
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★½
Edit this entry