rosiesmith has logged 80 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Secret Love

A Secret Love

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Puzzle

Puzzle

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jane

Jane

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Benjamin

Benjamin

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tolkien

Tolkien

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Bookshop

The Bookshop

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Colette

Colette

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Rachel Divide

The Rachel Divide

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kelly & Cal

Kelly & Cal

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
National Theatre Live: Twelfth Night

National Theatre Live: Twelfth Night

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Circus of Books

Circus of Books

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Carrie Pilby

Carrie Pilby

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Safe Haven

Safe Haven

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Party's Just Beginning

The Party's Just Beginning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blood Orange

Blood Orange

2016
×
Read the review Edit this entry  
19
Only You

Only You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Sense of an Ending

The Sense of an Ending

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
Read the review Edit this entry  
18
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Sapphires

The Sapphires

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Sun Is Also a Star

The Sun Is Also a Star

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Source Code

Source Code

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mary Shelley

Mary Shelley

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wonder Boys

Wonder Boys

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Big Nothing

Big Nothing

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Louder Than Bombs

Louder Than Bombs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Rhythm Section

The Rhythm Section

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hatton Garden Job

The Hatton Garden Job

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
About Alex

About Alex

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Emma

Emma

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love Wedding Repeat

Love Wedding Repeat

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Effie Gray

Effie Gray

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Hungry Hearts

Hungry Hearts

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry