Sort by

rosiesmith has logged 65 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pan

Pan

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Fences

Fences

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Birthmarked

Birthmarked

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Garden State

Garden State

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sister Act

Sister Act

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Skyscraper

Skyscraper

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Double

The Double

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Man Up

Man Up

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wimbledon

Wimbledon

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Master

The Master

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tag

Tag

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Gambit

Gambit

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry