shrish has logged 27 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★
Edit this entry  
28
Starlet

Starlet

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Macario

Macario

1960
×
★★½
Edit this entry  
22
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Swing Girls

Swing Girls

2004
×
★★★★
Edit this entry  
21
We Are Little Zombies

We Are Little Zombies

2019
×
Edit this entry  
20
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
Edit this entry  
19
Necrology

Necrology

1970
×
Edit this entry  
18
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
Edit this entry  
17
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tongues Untied

Tongues Untied

1989
×
★★★★
Edit this entry  
15
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
Read the review Edit this entry  
14
Looking for Langston

Looking for Langston

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
Edit this entry  
13
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★½
Edit this entry  
08
FLCL

FLCL

2000
×
Edit this entry  
07
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
Edit this entry  
07
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Edit this entry  
04
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★★
Edit this entry  
03
Meeting the Man: James Baldwin in Paris

Meeting the Man: James Baldwin in Paris

1971
×
Read the review Edit this entry  
02
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
Edit this entry