Sort by

Claire has logged 228 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
God's Crooked Lines

God's Crooked Lines

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Chained

Chained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
07
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Special

The Special

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Troll

Troll

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
New Order

New Order

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Violation

Violation

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spring

Spring

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
May

May

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Frequencies

Frequencies

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
True Things

True Things

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Castle Freak

Castle Freak

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Swerve

The Swerve

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Golden Glove

The Golden Glove

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Frequency

Frequency

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
They Have Escaped

They Have Escaped

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
High Tension

High Tension

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Run Sweetheart Run

Run Sweetheart Run

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frontier(s)

Frontier(s)

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rubber

Rubber

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Help

Help

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Snake of June

A Snake of June

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Schneider vs. Bax

Schneider vs. Bax

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Reality

Reality

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Beast

Beast

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vengeance

Vengeance

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Death Line

Death Line

1972
×
Read the review Edit this entry  
16
Dead & Buried

Dead & Buried

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dark Glasses

Dark Glasses

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry