Sort by

Roselyn has logged 337 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Puss in Boots

Puss in Boots

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Bocchi the Rock!

Bocchi the Rock!

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
24
It's a SpongeBob Christmas!

It's a SpongeBob Christmas!

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Texas Chainsaw 3D

Texas Chainsaw 3D

2013
×
Read the review Edit this entry  
22
Black Adam

Black Adam

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Do It Yourself!!

Do It Yourself!!

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
12
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Good Burger

Good Burger

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Another

Another

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
X2

X2

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
X-Men

X-Men

2000
×
★★★
Edit this entry  
05
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2022
×
Read the review Edit this entry  
02
Kuttsukiboshi

Kuttsukiboshi

2010
×
Read the review Edit this entry  
01
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Slash/Back

Slash/Back

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Lagoon: Roberta's Blood Trail

Black Lagoon: Roberta's Blood Trail

2010
×
★★★★
Edit this entry  
27
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Terrifier 2

Terrifier 2

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Are you lost in the world like me?

Are you lost in the world like me?

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
26
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Memory

Memory

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
My First Summer

My First Summer

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Vampire in the Garden

Vampire in the Garden

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★★
Edit this entry  
19
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Casino Royale

Casino Royale

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Girls' Last Tour

Girls' Last Tour

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Willow

Willow

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
Edit this entry