RominaH has logged 109 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
The Chambermaid

The Chambermaid

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
Edit this entry  
27
Camille Claudel, 1915

Camille Claudel, 1915

2013
×
Edit this entry  
19
Ayer

Ayer

×
Edit this entry  
17
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
Read the review Edit this entry  
13
The Basilisks

The Basilisks

1963
×
Read the review Edit this entry  
12
The Bob Emergency

The Bob Emergency

2019
×
Edit this entry  
11
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
Read the review Edit this entry  
10
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
Read the review Edit this entry  
10
Titane

Titane

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
La estrella vacía

La estrella vacía

1960
×
Read the review Edit this entry  
02
A Paris Education

A Paris Education

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Atonement

Atonement

2007
×
Read the review Edit this entry  
26
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
Read the review Edit this entry  
26
Annette

Annette

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
Read the review Edit this entry  
20
The Night Porter

The Night Porter

1974
×
Read the review Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
Read the review Edit this entry  
09
Identifying Features

Identifying Features

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Lola

Lola

1961
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cronos

Cronos

1993
×
Read the review Edit this entry  
31
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dune

Dune

1984
×
Read the review Edit this entry  
30
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
Edit this entry  
25
Babel

Babel

2006
×
Read the review Edit this entry  
24
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
Edit this entry  
24
They Live

They Live

1988
×
Edit this entry  
23
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
Edit this entry  
22
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
Edit this entry  
12
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lola

Lola

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Allegro

Allegro

2005
×
Edit this entry  
27
The Lobster

The Lobster

2015
×
Read the review Edit this entry  
26
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
Edit this entry  
22
Words Bubble Up Like Soda Pop

Words Bubble Up Like Soda Pop

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
History of Civilization

History of Civilization

2020
×
Edit this entry  
21
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Infantas

The Infantas

2021
×
Edit this entry