Sort by

kedriye has logged 110 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
Read the review Edit this entry  
19
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cryptozoo

Cryptozoo

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
The Unforgettable Director of Love Movies

The Unforgettable Director of Love Movies

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dune

Dune

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Brother's Keeper

Brother's Keeper

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Electrical Life of Louis Wain

The Electrical Life of Louis Wain

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Paris Belongs to Us

Paris Belongs to Us

1961
×
★★½
Edit this entry  
19
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Time to Love

Time to Love

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★
Edit this entry  
28
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★½
Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
24
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry