• What's Love Got to Do With It?

    What's Love Got to Do With It?

    ★★½

    I’ve made zero budget student films with better cinematography that zoe’s award-winning documentaries

  • See How They Run

    See How They Run

    ★★★

    saoirse ronan is always such a joy to watch !!!

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick

    ★★★★½

    watched the final scene on a plane during turbulence for that 4D experience

  • The Banshees of Inisherin

    The Banshees of Inisherin

    ★★★★½

    “I will NOT leave my donkey outside when I’m sad”

    my first mcdonagh film & ouch!!! that hurt!!! kerry condon is an absolute STAR, rooting for her in every award ever

  • Scenes from a Marriage

    Scenes from a Marriage

    ★★★★½

    watched all in one sitting. cried openly on a plane. i will never get married.

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★

    who knew I'd be crying at a film about multidimensional bagels and rocks with googly eyes

  • Mulholland Drive

    Mulholland Drive

    ★★★★

    ha! lol! what the fuck!
    i understood nothing except that laura harring is a godess

  • Pinocchio

    Pinocchio

    ★★

    send me to hell, but I would have just thrown pinocchio in a log fire

  • Elvis

    Elvis

    ★★★½

    AUSTIN BUTLER OSCAR CAMPAIGN

  • All Quiet on the Western Front

    All Quiet on the Western Front

    ★★★★

    easily one of the bleakest, most harrowingly depressing films I have ever seen, but also one of the most technically astounding

  • Frances Ha

    Frances Ha

    ★★★★★

    when I look at myself 10 years in the future, I only see frances ha

  • TÁR

    TÁR

    ★★★½

    hmmm, didn't quite work for me. came in with incredibly high expectations and left feeling completely flat, if not angered.

    cate blanchett is undeniably a tour de force, the screenplay's gradual revelations of information is masterful, and the sound, is stunningly gripping.

    yet no matter how many articles I read, or explanation videos I watch, I can't quite understand the why, todd field's overarching intentions in creating this. is it a condemnation of cancel culture? or a decrial of the…