Sort by

jess :) has logged 190 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Howards End

Howards End

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Swan Song

Swan Song

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Moving On

Moving On

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
End-O

End-O

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Snowbird

Snowbird

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wasp

Wasp

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Undine

Undine

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry