Sort by

k. has logged 70 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★½
Edit this entry  
01
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★
Edit this entry  
08
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★½
Edit this entry  
06
Make Up

Make Up

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Working Class Goes to Heaven

The Working Class Goes to Heaven

1971
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★½
Edit this entry  
24
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Edit this entry  
23
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Without a Clue

Without a Clue

1988
×
★★★½
Edit this entry  
05
Lion

Lion

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Essere hikikomori

Essere hikikomori

2022
×
Edit this entry  
19
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★
Edit this entry  
19
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Edit this entry  
17
Fresh

Fresh

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

2005
×
★★★
Edit this entry  
12
Shared Rooms

Shared Rooms

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Drive

Drive

2011
×
★★
Edit this entry  
04
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
26
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cyrano

Cyrano

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
King Richard

King Richard

2021
×
★★½
Edit this entry  
09
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★½
Edit this entry  
31
Lilo & Stitch 2: Stitch Has a Glitch

Lilo & Stitch 2: Stitch Has a Glitch

2005
×
★★
Edit this entry  
30
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Edit this entry  
28
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Don't Kill Me

Don't Kill Me

2021
×
½
Read the review Edit this entry