Sort by

k. has logged 60 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Diabolik

Diabolik

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★
Edit this entry  
21
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Edit this entry  
29
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Edit this entry  
28
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
09
If I Can't Have Love, I Want Power

If I Can't Have Love, I Want Power

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Stolen Caravaggio

The Stolen Caravaggio

2018
×
★★
Edit this entry  
29
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★
Edit this entry  
25
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
14
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Italian Race

Italian Race

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hot Potato

Hot Potato

1979
×
★★★★
Edit this entry  
18
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★½
Edit this entry  
18
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mascarpone

Mascarpone

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★
Edit this entry  
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Edit this entry  
14
Days of Glory

Days of Glory

1945
×
★★★★
Edit this entry  
13
Paisan

Paisan

1946
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Shoeshine

Shoeshine

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry