Sort by

irene has logged 140 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Rocky

Rocky

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fire Island

Fire Island

2022
×
★★★
Edit this entry  
26
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Dogville

Dogville

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
Read the review Edit this entry  
20
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Split

Split

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★
Edit this entry  
17
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Senior Year

Senior Year

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Cemetery Junction

Cemetery Junction

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
I Want You Back

I Want You Back

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Lot Like Love

A Lot Like Love

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Edit this entry  
27
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Morbius

Morbius

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Contempt

Contempt

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★½
Edit this entry  
22
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Grudge

The Grudge

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Stutterer

Stutterer

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Conversations with Friends

Conversations with Friends

2022
×
Edit this entry  
19
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Rental

The Rental

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★½
Edit this entry  
16
Orphan

Orphan

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Crash

Crash

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Five-Year Engagement

The Five-Year Engagement

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Diabolik

Diabolik

2021
×
Edit this entry  
02
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry