Roman has logged 247 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
La Strada

La Strada

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Avengement

Avengement

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
For All Mankind

For All Mankind

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Predator

Predator

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The White Sheik

The White Sheik

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Desperado

Desperado

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ali

Ali

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Piano

The Piano

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
High Sierra

High Sierra

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Killer Sofa

Killer Sofa

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry