Sort by

Roman has logged 212 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Happening

The Happening

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Real Life

Real Life

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hamilton

Hamilton

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry