Roman has logged 38 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★
Edit this entry  
27
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Inside 'Inside Llewyn Davis'

Inside 'Inside Llewyn Davis'

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
Read the review Edit this entry  
22
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Tully

Tully

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★½
Edit this entry  
17
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
★★★
Edit this entry  
11
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★½
Read the review Edit this entry