Roman has logged 303 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bird Box

Bird Box

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Smallfoot

Smallfoot

2018
×
★★½
Edit this entry  
11
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★½
Edit this entry  
01
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rocky V

Rocky V

1990
×
Read the review Edit this entry  
26
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Overlord

Overlord

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★★
Edit this entry  
05
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
The Candidate

The Candidate

1972
×
★★★
Edit this entry  
01
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry