Sort by

Roman has logged 45 entries for films during February 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Superman II

Superman II

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Get Out

Get Out

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cars

Cars

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
X2

X2

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Incendies

Incendies

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry  
17
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Piper

Piper

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bleed for This

Bleed for This

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Argo

Argo

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
Read the review Edit this entry  
04
Balto

Balto

1995
×
★★★½
Edit this entry  
03
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Room

The Room

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nine Lives

Nine Lives

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Lion

Lion

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Batman Beyond: Return of the Joker

Batman Beyond: Return of the Joker

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry