Roman has logged 324 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bright

Bright

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
American Assassin

American Assassin

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Justice League

Justice League

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Justice League

Justice League

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Wheelman

Wheelman

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★½
Edit this entry  
17
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
Read the review Edit this entry  
14
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Why Him?

Why Him?

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry