Sort by
  • The Pale Blue Eye

    ★★★½

  • Avatar: The Way of Water

    ★★★★

  • Guillermo del Toro's Pinocchio

    ★★★★

  • All Quiet on the Western Front

    ★★★

  • Glass Onion

    ★★★★

  • Blonde

    ★★★

  • The Wonder

    ★★★½

  • White Noise

    ★★★½

  • Persuasion

    ★★

  • Return to Space

    ★★★½

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★½

  • The Matrix Resurrections

    ★★½

  • Don't Look Up

    ★★★½

  • The Lost Daughter

    ★★★½

  • Dune

    ★★★★½

  • The Hand of God

    ★★★½

  • The Power of the Dog

    ★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★½

  • James & Isey

    ★★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★½

  • Cousins

    ★★★★

  • The White Tiger

    ★★★½

  • News of the World

    ★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★★

  • Mank

    ★★★½

  • David Attenborough: A Life on Our Planet

    ★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★

  • Ammonite

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★★½

  • My Octopus Teacher

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★½

  • Tenet

    ★★★

  • The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

    ★★★½

  • The Old Guard

    ★★★

  • #Alive

    ★★★

  • The King of Staten Island

    ★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • The Photograph

    ★★★

  • Emma.

    ★★★★½

  • The Father

    ★★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★★

  • Miss Americana

    ★★★½

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • The Gentlemen

    ★★★½

  • Doctor Sleep

    ★★★★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Babyteeth

    ★★★★

  • The King

    ★★★★

  • The Two Popes

    ★★★

  • Joker

    ★★★½

  • The Assistant

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • Ad Astra

    ★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Us

    ★★★★½

  • Honeyland

    ★★★★★

  • Velvet Buzzsaw

    ★★½

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★

  • The Great Hack

    ★★★

  • The Farewell

    ★★★★