Roee has logged 166 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★½
Edit this entry  
29
Footnote

Footnote

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Edit this entry  
25
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frozen II

Frozen II

2019
×
★½
Edit this entry  
13
Parano

Parano

2019
×
Edit this entry  
11
Hole in the Moon

Hole in the Moon

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Woman's Case

A Woman's Case

1969
×
Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sh'Chur

Sh'Chur

1994
×
Read prior review Edit this entry  
21
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Operation Thunderbolt

Operation Thunderbolt

1977
×
Edit this entry  
19
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Edit this entry  
17
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Traitor

The Traitor

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
No.7 Cherry Lane

No.7 Cherry Lane

2019
×
★★
Edit this entry  
16
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love Trilogy: Reborn

Love Trilogy: Reborn

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Forman vs. Forman

Forman vs. Forman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
In Order of Disappearance

In Order of Disappearance

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
Edit this entry  
05
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Tomorrow's Gone

Tomorrow's Gone

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry