Sort by

Rodrigo has logged 58 entries for films during March 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Ugly Truth

The Ugly Truth

2009
×
Edit this entry  
31
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Private Desert

Private Desert

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
007½ no Carnaval

007½ no Carnaval

1966
×
Read the review Edit this entry  
28
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hei$t: The Great Robbery of Brazil's Central Bank

Hei$t: The Great Robbery of Brazil's Central Bank

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Windshield Wiper

The Windshield Wiper

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Edit this entry  
22
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Four Good Days

Four Good Days

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Audible

Audible

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
Edit this entry  
16
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
16
When We Were Bullies

When We Were Bullies

2021
×
½
Edit this entry  
15
Cyrano

Cyrano

2021
×
Edit this entry  
15
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Flee

Flee

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★½
Edit this entry  
14
Lunana: A Yak in the Classroom

Lunana: A Yak in the Classroom

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All of Us Are Dead

All of Us Are Dead

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Adam Project

The Adam Project

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Monica and Friends: Lessons

Monica and Friends: Lessons

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
Edit this entry  
10
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
The Comeback Trail

The Comeback Trail

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dune

Dune

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Traffic Crossing Leeds Bridge

Traffic Crossing Leeds Bridge

1888
×
Read the review Edit this entry  
04
Man Walking Around a Corner

Man Walking Around a Corner

1887
×
Edit this entry