Michelle has logged 257 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Hellfire: A Journey from Hiroshima

Hellfire: A Journey from Hiroshima

1986
×
★★★★
Edit this entry  
27
Hiroshima

Hiroshima

1953
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Bright

Bright

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Dollman

Dollman

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
17
Xtro

Xtro

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Liquid Sky

Liquid Sky

1982
×
★★★½
Edit this entry  
09
Turbo Kid

Turbo Kid

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Post

The Post

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★½
Edit this entry  
28
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Man with Two Brains

The Man with Two Brains

1983
×
★★★
Edit this entry  
26
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Caligula

Caligula

1979
×
★★★★
Edit this entry  
21
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Edit this entry  
14
The Square

The Square

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Last Unicorn

The Last Unicorn

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
BASEketball

BASEketball

1998
×
★★★
Edit this entry  
10
Cutie Honey

Cutie Honey

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Blade of the Immortal

Blade of the Immortal

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Untamed

The Untamed

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Reform School Girls

Reform School Girls

1986
×
★★★★
Edit this entry  
03
Rawhead Rex

Rawhead Rex

1986
×
★★½
Edit this entry  
30
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★
Edit this entry  
27
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Entity

The Entity

1982
×
★★★★
Edit this entry  
23
Soul Man

Soul Man

1986
×
★★
Edit this entry  
22
Subspecies

Subspecies

1991
×
★★★½
Edit this entry  
17
Ghoulies

Ghoulies

1985
×
★★★
Edit this entry