Sort by

robocrab has logged 41 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The General

The General

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Aliens

Aliens

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Circus

The Circus

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
Read the review Edit this entry  
13
I Wanna Hold Your Hand

I Wanna Hold Your Hand

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Used Cars

Used Cars

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Okja

Okja

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
For All Mankind

For All Mankind

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hondo

Hondo

1953
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mad Max

Mad Max

1979
×
Read the review Edit this entry  
02
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry