Sort by

robmcmillan has logged 26 entries for films during October 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
These Three

These Three

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Who Are You, Polly Maggoo?

Who Are You, Polly Maggoo?

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Man vs. Snake

Man vs. Snake

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stray Cat Rock: Beat '71

Stray Cat Rock: Beat '71

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Passionate Friends

The Passionate Friends

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Law Abiding Citizen

Law Abiding Citizen

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Obsession

Obsession

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Stray Cat Rock: Sex Hunter

Stray Cat Rock: Sex Hunter

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Oliver Twist

Oliver Twist

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Odd Couple

The Odd Couple

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
if....

if....

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Great Expectations

Great Expectations

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Con Air

Con Air

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry