Sort by

robmcmillan has logged 137 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Grimsby

Grimsby

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Annie

Annie

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eddie: Strongman

Eddie: Strongman

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Total Recall

Total Recall

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Secrets

Secrets

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Saturday Night and Sunday Morning

Saturday Night and Sunday Morning

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Others

The Others

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Runaways

The Runaways

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dirty Grandpa

Dirty Grandpa

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fantastic Four

Fantastic Four

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Entertainer

The Entertainer

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Kickboxer

Kickboxer

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Collector

The Collector

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harold & Kumar Go to White Castle

Harold & Kumar Go to White Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
All Night Long

All Night Long

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Supersonic

Supersonic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sweet Sixteen

Sweet Sixteen

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Switchblade Sisters

Switchblade Sisters

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Samaritan Girl

Samaritan Girl

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Martian

The Martian

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
13th

13th

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The King of Marvin Gardens

The King of Marvin Gardens

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry