• Jazz

  • Seventeen Again

  • Memento

  • O Brother, Where Art Thou?

  • Bring It On

  • Dave Chappelle: Killin' Them Softly

    ★★★★★

  • Shaft

    ★★½

  • Crouching Tiger, Hidden Dragon

    ★★★

  • Love & Basketball

  • American Psycho

    ★★★½

  • The Wood

    ★★★★

  • 10 Things I Hate About You

  • The Matrix

    ★★★★½

  • Belly

  • Halloweentown

  • Blade

  • The Parent Trap

  • Doctor Dolittle

  • Mulan

  • The Truman Show

    ★★★★★

  • Titanic

  • Princess Mononoke

    ★★★★★

  • Men in Black

  • Space Jam

  • The Nutty Professor

  • Independence Day

  • Bottle Rocket

    ★★★½

  • Toy Story

  • Clueless

  • Friday

  • Bad Boys

  • Hoop Dreams

  • Pulp Fiction

  • The Mask

  • Forrest Gump

  • Sleepless in Seattle

  • Aladdin

  • Home Alone 2: Lost in New York

  • Malcolm X

  • Juice

  • A Brighter Summer Day

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★½

  • It

  • Home Alone

  • The Karate Kid Part III

  • Honey, I Shrunk the Kids

  • Ghostbusters II

  • Akira

    ★★★★★

  • Coming to America

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★½

  • Good Morning, Vietnam

  • Yeelen

    ★★★★

  • The Karate Kid Part II

  • Back to the Future

  • The Terminator

  • The Karate Kid

  • Ghostbusters

  • Paris, Texas

    ★★★★

  • Mobile Suit Gundam I

    ★★★★★

  • The Battle of Chile: Part III

  • Richard Pryor: Live in Concert

  • Grease

  • Georges Méliès: Cinema Magician

  • The Battle of Chile: Part II

  • Taxi Driver

    ★★

  • The Battle of Chile: Part I

  • The Godfather: Part II

  • The Godfather

    ★★★★★

  • The Graduate

  • Closely Watched Trains

    ★★★★

  • The Battle of Algiers

    ★★★★★

  • Mary Poppins