Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
Read the review Edit this entry  
16
The Count of Monte Cristo

The Count of Monte Cristo

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
American Ultra

American Ultra

2015
×
Read the review Edit this entry  
09
Memento

Memento

2000
×
Read the review Edit this entry  
04
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Ice Road

The Ice Road

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Adventureland

Adventureland

2009
×
Edit this entry  
23
Good on Paper

Good on Paper

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Good Morning, Vietnam

Good Morning, Vietnam

1987
×
Edit this entry  
28
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Outside the Wire

Outside the Wire

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Sarah Silverman: We Are Miracles

Sarah Silverman: We Are Miracles

2013
×
Edit this entry  
19
The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

2019
×
Edit this entry  
14
Our Towns

Our Towns

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
Edit this entry  
22
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
Read the review Edit this entry  
21
Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
Edit this entry  
18
The Big Short

The Big Short

2015
×
Edit this entry  
07
The Departed

The Departed

2006
×
Edit this entry  
06
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
Edit this entry  
02
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Jerrod Carmichael: 8

Jerrod Carmichael: 8

2017
×
Edit this entry  
27
Jerrod Carmichael: Love at the Store

Jerrod Carmichael: Love at the Store

2014
×
Edit this entry  
23
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Be Water

Be Water

2020
×
Edit this entry  
20
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Safe House

Safe House

2012
×
Edit this entry  
12
Tiger

Tiger

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
War Dogs

War Dogs

2016
×
Edit this entry  
07
The Battle of Chile: Part III

The Battle of Chile: Part III

1979
×
Edit this entry  
07
The Battle of Chile: Part II

The Battle of Chile: Part II

1976
×
Edit this entry  
07
The Battle of Chile: Part I

The Battle of Chile: Part I

1975
×
Edit this entry  
06
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fake Famous

Fake Famous

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Closely Watched Trains

Closely Watched Trains

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
30 Minutes or Less

30 Minutes or Less

2011
×
Edit this entry  
09
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
Edit this entry  
04
Tenet

Tenet

2020
×
Edit this entry  
28
Due Date

Due Date

2010
×
Edit this entry  
08
The Weekend

The Weekend

2018
×
Edit this entry  
23
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Belly

Belly

1998
×
Edit this entry  
23
Keanu

Keanu

2016
×
Edit this entry  
22
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
Edit this entry  
22
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Edit this entry