Sort by

Robert has logged 303 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ginger Snaps 2: Unleashed

Ginger Snaps 2: Unleashed

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Some Guy Who Kills People

Some Guy Who Kills People

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Earth vs. the Spider

Earth vs. the Spider

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Passing

The Passing

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Black Imp

The Black Imp

1905
×
★★★★
Edit this entry  
15
Faust and Mephistopheles

Faust and Mephistopheles

1903
×
★★★
Edit this entry  
15
The Infernal Cauldron

The Infernal Cauldron

1903
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Infernal Cakewalk

The Infernal Cakewalk

1903
×
★★½
Edit this entry  
14
The Treasures of Satan

The Treasures of Satan

1902
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Conjurer

The Conjurer

1899
×
★★★
Edit this entry  
14
Day the World Ended

Day the World Ended

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The X-Ray Fiend

The X-Ray Fiend

1897
×
★★½
Edit this entry  
13
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
13
The Bewitched Inn

The Bewitched Inn

1897
×
★★★
Edit this entry  
12
The Battery

The Battery

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Reef

The Reef

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Santa Claus Conquers the Martians

Santa Claus Conquers the Martians

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hostile

Hostile

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tales of Halloween

Tales of Halloween

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Damned

The Damned

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Snakes on a Plane

Snakes on a Plane

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
What Lies Beneath

What Lies Beneath

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
For Heaven's Sake

For Heaven's Sake

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Evil in Us

The Evil in Us

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
King Kong

King Kong

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mulberry Street

Mulberry Street

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Enter Nowhere

Enter Nowhere

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dread

Dread

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry