• Nope

    Nope

    ★★★½

    It’s a metaphor for how all these diversity hires are predatory and still trapping black people in the same roles—as set dressing, as trained animals for shots, as gimmicks like chimps on a sitcom (or MADTV 😉).

    Gordy finally broke, lost it after having to be a caged animal for so long, shuck and jive on command. 

    You can’t tame a predator, you have to strike an agreement with it. 

    The UFO is the predatory nature of Hollywood and the…

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    ★★★★

    The comedy in this was gold. 

    Felt like we watched two seasoned directors try something new with the past two viewings. 

    This felt intimate but plotless. I really don’t know what the point of it all was, other than symbolic stuff that will be clearer on further viewing.

    Certainly feels as though there is a hidden commentary on millennial malaise et ennui, a certain nihilistic failing upward that Alana engaged in reminiscent of my peer group. But the movie is…

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho

    ★★★

    I’m gonna say Wright is getting too much flak for this. It’s basically the equivalent of Tarantino doing a book adaptation: his own voice gets lost trying to mimic another’s. 

    All the classic Wright ingredients are there: the editing is still his style, just seems like he slowed it down and did more long takes. The twists and reveals still feel like Wright weaving all the threads of the story throughout the film. The foreshadowing was all there, another classic…

  • The Northman

    The Northman

    ★★★★½

    This film has four separate times magic mushrooms are depicted as a cultural or societal necessity, further confirming my hypothesis that the great secret of civilization is psychedelic usage.

    Fantastic. Robert Eggers is going places, the sweet ol savant!

  • tick, tick...BOOM!

    tick, tick...BOOM!

    ★★½

    I am all over the place with this one, which lands me squarely in the middle I think. 

    I was a musical theater kid. Oklahoma, JC Superstar, West Side Story, all of it. Big fan of Rodgers and Hammerstein and of course Sondheim, Weber…all the classics. 

    I saw RENT with my high school musical theater girlfriend some thirteen years ago now. Even though I love a good Act One Finale Medley, 8 part harmonies, and rock operas, I fucking hated…

  • Malcolm & Marie

    Malcolm & Marie

    ★★★

    Decent if not a little self indulgent. Definitely real human emotions written well.

  • After Yang

    After Yang

    ★★½

    I mean it was cute, but it wasn’t phenomenal. 

    Kind of an A24 attempt at Tree of Life in a sci fi context. I have to admit I was touched but we’ve seen it all before. 

    I don’t know what I’ve come to expect from A24. 4 out of 5 times I’m going to fall asleep during all the #art droning silent scenes. You don’t have to have a moody broody no dialogue scene to be considered a certain caliber of…

  • The Batman

    The Batman

    ★★★★½

    Went and saw in the Denver Metro just to tempt fate I guess. 

    The Neo noir Batman I’ve always wanted. This is what Batman is, not a super hero but a gritty 40s private eye. 

    Bring in the sequel I’m ready. 

    Viewer beware was not expecting to sit in the theater for 3 hours. The end of Act 2 felt like the end, and then there was 45 minutes of movie remaining. 

    Robert Pattinson is the best Batman. If you disagree, you’re just revealing that you’re over the age of 40.

  • V for Vendetta

    V for Vendetta

    ★★★★

    What’s scary is how many people on here think this is reflective of Trump’s tenure. Try again!


    So far, Alan Moore has predicted Covid, the rise of the global empire, and solved the mystery of Jack the Ripper. 


    Project Blue Beam here we come!

  • Free Guy

    Free Guy

    ★★★½

    Surprisingly more philosophical and poignant than I was ever expecting. 

    Doing no research before hand, when Taika walked in I was floored. That guy elevates everything he touches, and you can feel the energy he draws instills in the players around him. 

    Does anyone else pick up on the flagrant indictment of Activision Blizzard and all the toxic video game culture that’s come to light in the past three years? On the DL, I’m a big time OW fan, and…

  • Kimi

    Kimi

    ★★½

    It was a fun little thriller, but we picked apart the plot holes every five minutes that they showed up. 

    This feels lazy, or maybe just low effort. Not bad though. 

    Zoe kravitz squat run is the best thing in the movie.

  • Dune

    Dune

    ★★★★★

    I’ve watched this every day since we bought it a few weeks ago—in the background as I edit my own science fantasy novel.

    Maybe obsessively watching a certain film provides some kind of Stockholm syndrome with art, but I’m convinced this is a perfect first half of a film. Give me the 5 hour in theater experience, I’d be okay with it, rather than wait another year for part two.

    But, man Villeneuve is the closest we will get to…