Sort by

Robert has logged 27 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Crash Dive

Crash Dive

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Half Nelson

Half Nelson

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Final Countdown

The Final Countdown

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Patriot

The Patriot

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Night of the Generals

The Night of the Generals

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Unsane

Unsane

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fury

Fury

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fixed Bayonets!

Fixed Bayonets!

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Enemy at the Gates

Enemy at the Gates

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Steel Helmet

The Steel Helmet

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry