Sort by

Roberto has logged 32 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Disclosure

Disclosure

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Following

Following

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★★★
Edit this entry  
21
Quay

Quay

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Edit this entry  
15
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Stunt Double

The Stunt Double

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Bélier Family

The Bélier Family

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry