Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
America: The Motion Picture

America: The Motion Picture

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fatherhood

Fatherhood

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bill Hicks: One Night Stand

Bill Hicks: One Night Stand

1991
×
★★★★
Edit this entry  
17
Hannah Gadsby: Douglas

Hannah Gadsby: Douglas

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tig Notaro: Happy To Be Here

Tig Notaro: Happy To Be Here

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Demetri Martin: Live (At The Time)

Demetri Martin: Live (At The Time)

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jimmy Neutron: Boy Genius

Jimmy Neutron: Boy Genius

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pinoy Sunday

Pinoy Sunday

2009
×
★★★★
Edit this entry  
11
Wish Dragon

Wish Dragon

2021
×
Edit this entry  
10
Jerry Seinfeld: I'm Telling You for the Last Time

Jerry Seinfeld: I'm Telling You for the Last Time

1998
×
★★★★
Edit this entry  
09
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Edit this entry  
08
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★★
Edit this entry  
07
Mr. Bean's Holiday

Mr. Bean's Holiday

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★★
Edit this entry  
05
Colossal

Colossal

2016
×
Edit this entry  
04
Love on Delivery

Love on Delivery

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Twins

Twins

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mystery Men

Mystery Men

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hero

Hero

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Goon: Last of the Enforcers

Goon: Last of the Enforcers

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Edit this entry  
18
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★★
Edit this entry  
16
Life Without Principle

Life Without Principle

2011
×
★★★★
Edit this entry  
15
A Better Tomorrow III: Love and Death in Saigon

A Better Tomorrow III: Love and Death in Saigon

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Better Tomorrow II

A Better Tomorrow II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Elise

Elise

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Election 2

Election 2

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jesus Is Dead

Jesus Is Dead

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Election

Election

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry