• America: The Motion Picture

    ★★★

  • Fatherhood

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • Cruella

    ★★★

  • Army of the Dead

    ★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★★

  • Thunder Force

    ★★

  • Mortal Kombat

    ★★★★

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★★★

  • The Falcon and the Winter Soldier

    ★★★★

  • Nobody

    ★★★★★

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★

  • Coming 2 America

    ★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Wish Dragon

  • WandaVision

    ★★★

  • Pretend It's a City

    ★★★★

  • Puparia

    ★★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★½

  • Tenet

    ★★½

  • Hannah Gadsby: Douglas

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ½

  • Frozen II

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Dragon Quest: Your Story

    ★★★★

  • Weathering with You

    ★★★★

  • Someone Great

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Elise

    ★★★★★

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Swing Kids

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Heaven's Waiting

    ★★★★★

  • Liway

    ★★★★

  • Tig Notaro: Happy To Be Here

    ★★★★½

  • Shirkers

    ★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★★

  • Mandy

    ★★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★

  • Blindspotting

    ★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★★

  • Logan Lucky

    ★★★★

  • The Emoji Movie

    ½

  • Good Time

    ★★★★

  • Goon: Last of the Enforcers

    ★★★★

  • The Big Sick

    ★★★★★

  • Jesus Is Dead

    ★★★★★

  • Shin Godzilla

    ★★★★★

  • Colossal

  • People, Places, Things

    ★★★★

  • Demetri Martin: Live (At The Time)

    ★★★

  • The Interview

    ★★★★

  • Paddington

    ★★★★★

  • That Thing Called Tadhana

    ★★★★

  • About Time

    ★★★★

  • Celeste & Jesse Forever

    ★★★★★

  • Puss in Boots

    ★★★★★

  • Life Without Principle

    ★★★★

  • Moneyball

    ★★★★

  • Goon

    ★★★

  • Crazy, Stupid, Love.

    ★★★★

  • The Yellow Sea

    ★★★★★

  • Shrek Forever After

    ★★★★

  • Love in a Puff

    ★★★★★

  • Pinoy Sunday

    ★★★★