• On the Rocks

    ★★

  • The Old Guard

    ★½

  • The Invisible Man

    ★★

  • Emma.

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★½

  • Little Women

  • Knives Out

    ★★

  • Midsommar

    ★★

  • Parasite

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • Booksmart

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • A Star Is Born

    ½

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Popstar: Never Stop Never Stopping

  • The Handmaiden

  • Train to Busan

    ★★★

  • Hail, Caesar!

    ★★½

  • The Hateful Eight

    ½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Tangerine

    ★★★★

  • Interstellar: Nolan's Odyssey

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★½

  • Appropriate Behavior

  • Obvious Child

    ★★★½

  • Thor: The Dark World

    ½

  • Her

    ★★★

  • The Bling Ring

    ★★

  • Django Unchained

    ½

  • The Cabin in the Woods

    ★★★★★

  • The Help

  • Thor

  • Scott Pilgrim vs. the World

  • Shutter Island

    ★★

  • Inglourious Basterds

    ★★

  • The Dark Knight

    ★★★★

  • Radiohead: In Rainbows – From the Basement

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★

  • Ratatouille

    ★★

  • No Country for Old Men

  • The Departed

    ★★★½

  • Children of Men

    ★★★★★

  • Little Miss Sunshine

  • Kiss Kiss Bang Bang

  • The Descent

    ★★★★

  • Love Actually

  • Catch Me If You Can

    ★★

  • Adaptation.

    ★★★★★

  • Zoolander

    ★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Fight Club

    ★★★

  • The Thin Red Line

    ★★★★★

  • SLC Punk

    ★★★★

  • The Truman Show

    ★★★

  • Good Will Hunting

    ★★★★

  • Boogie Nights

    ★★★½

  • Matilda

    ★★★★

  • Clueless

    ★★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★

  • The Lion King

    ★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★

  • Dead Poets Society

    ★★

  • Do the Right Thing

    ★★★½

  • Moonstruck

    ★★★½

  • The Princess Bride

    ★★★★

  • Dirty Dancing

    ★★

  • Amadeus

    ★★★★

  • Videodrome

    ★★★★

  • The Thing

    ★★★