Rainer Maria has logged 167 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
High Tension

High Tension

2003
×
★★★½
Edit this entry  
31
Enter Nowhere

Enter Nowhere

2011
×
★★★
Edit this entry  
30
Dead End

Dead End

2003
×
★★★
Edit this entry  
30
Wrong Turn 2: Dead End

Wrong Turn 2: Dead End

2007
×
★★½
Edit this entry  
30
Wrong Turn

Wrong Turn

2003
×
★★★
Edit this entry  
30
Shuttle

Shuttle

2008
×
★★½
Edit this entry  
25
Fair Game

Fair Game

1986
×
Edit this entry  
23
Basic Instinct 2

Basic Instinct 2

2006
×
★★
Edit this entry  
23
Black Mountain Side

Black Mountain Side

2014
×
★★½
Edit this entry  
22
The Crazies

The Crazies

2010
×
★★★
Edit this entry  
22
Control

Control

2007
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Grey

The Grey

2011
×
★★★
Edit this entry  
21
Pathology

Pathology

2008
×
★★★
Edit this entry  
20
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1981
×
★★★
Edit this entry  
18
The Boathouse

The Boathouse

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Outback

Outback

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
True Story

True Story

2021
×
★★½
Edit this entry  
15
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★
Edit this entry  
13
Highwaymen

Highwaymen

2004
×
★★½
Edit this entry  
11
Vultures

Vultures

2018
×
★★½
Edit this entry  
11
The Last Son

The Last Son

2021
×
★★½
Edit this entry  
11
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★½
Edit this entry  
09
Escape

Escape

2012
×
★★★
Edit this entry  
08
Darker than Night

Darker than Night

2018
×
★★½
Edit this entry  
07
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Red Snow

Red Snow

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
Red Stone

Red Stone

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
Whitetail

Whitetail

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★★
Edit this entry  
02
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hunted

Hunted

2020
×
★★
Edit this entry  
02
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
A House on the Bayou

A House on the Bayou

2021
×
★★½
Edit this entry  
30
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★½
Edit this entry  
29
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Cold Prey II

Cold Prey II

2008
×
★★★
Edit this entry  
26
Cold Prey

Cold Prey

2006
×
★★★
Edit this entry  
24
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
Edit this entry  
23
Mystery Road

Mystery Road

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
The Feast

The Feast

2021
×
★½
Edit this entry  
20
The Intruder

The Intruder

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
Joy Ride

Joy Ride

2001
×
★★★
Edit this entry  
19
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Motherly

Motherly

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
Kill List

Kill List

2011
×
★★½
Edit this entry  
17
Maniac

Maniac

2012
×
★★★
Edit this entry  
17
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★½
Edit this entry