• The Mitchells vs. The Machines

    ★★★½

  • Crazy About Her

    ★★

  • The Minimalists: Less Is Now

    ★★

  • Rose Island

    ★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • A Concerto Is a Conversation

    ★★★

  • Two Distant Strangers

    ★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • The Death of Guillem

    ★★★

  • Eso que tú me das

    ★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • Enola Holmes

    ★★½

  • I Care a Lot

    ★★★

  • Another Round

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • New Order

    ★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★½

  • Coronation

    ★★½

  • The Speed Cubers

    ★★★

  • Empty Places

    ★★½

  • The Letter Room

    ★★★½

  • If Anything Happens I Love You

    ★★★

  • The King of Staten Island

    ★★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★½

  • Waiting

    ★★★

  • My Octopus Teacher

    ★★★½

  • Last and First Men

    ★★★

  • How to Disappear

    ★★★

  • Onward

    ★★★

  • Schoolgirls

    ★★★½

  • The Present

    ★★★

  • The Father

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★

  • The Social Dilemma

    ★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★

  • Do Not Split

    ★★★½

  • Black Bear

    ★★½

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★★½

  • The Godmother

    ★★½

  • Goldman v Silverman

    ★★★

  • Little Women

    ★★★½

  • The Gentlemen

    ★★★½

  • 1917

    ★★★½

  • Down to Earth

    ★★★★

  • Dark Waters

    ★★★½

  • My Mexican Bretzel

    ★★★★½

  • Flower Punk

    ★★★

  • Klaus

    ★★★½

  • Spread Your Wings

    ★★

  • The Irishman

    ★★★★

  • A Thief's Daughter

    ★★★

  • The Audition

    ★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★½

  • The Platform

    ★★★½

  • Babenco: Tell Me When I Die

    ★★★

  • Joker

    ★★★★

  • The Assistant

    ★★★

  • This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Mother

    ★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★

  • Hair Love

    ★★½

  • Echo

    ★★★½

  • Nimic

    ★★★

  • A Rainy Day in New York

    ★★★

  • Aziz Ansari: Right Now

    ★★★½