Sort by

rebecca has logged 172 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Nowhere Inn

The Nowhere Inn

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
Read the review Edit this entry  
14
Les Sièges de l'Alcazar

Les Sièges de l'Alcazar

1989
×
Edit this entry  
07
No Home Movie

No Home Movie

2015
×
Edit this entry  
06
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Four Adventures of Reinette and Mirabelle

Four Adventures of Reinette and Mirabelle

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
Edit this entry  
30
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rendez-vous

Rendez-vous

1985
×
Edit this entry  
29
Voluntário ****1864: Quem São os Anônimos da Vacina?

Voluntário ****1864: Quem São os Anônimos da Vacina?

2021
×
Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Angèle

Angèle

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Safe

Safe

1995
×
Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Shiver of the Vampires

The Shiver of the Vampires

1971
×
Read the review Edit this entry  
08
Serie Noire

Serie Noire

1979
×
Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
So Undercover

So Undercover

2012
×
Edit this entry  
01
Visa de censure n° X

Visa de censure n° X

1976
×
Edit this entry  
01
The Virgin's Bed

The Virgin's Bed

1969
×
Edit this entry  
27
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Maelstrom: A Family Chronicle

The Maelstrom: A Family Chronicle

1997
×
Edit this entry  
24
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nerve

Nerve

2016
×
Edit this entry  
21
Ken Park

Ken Park

2002
×
Edit this entry  
19
Caché

Caché

2005
×
Edit this entry  
18
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Peppermint Soda

Peppermint Soda

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Threepenny Opera

The Threepenny Opera

1963
×
Edit this entry  
11
News from Home

News from Home

1976
×
Read prior review Edit this entry  
11
Blow Up My Town

Blow Up My Town

1968
×
Edit this entry  
08
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Carnal Knowledge

Carnal Knowledge

1971
×
Edit this entry  
04
Odette Robert

Odette Robert

1971
×
Edit this entry  
04
Santa Claus Has Blue Eyes

Santa Claus Has Blue Eyes

1966
×
Read the review Edit this entry  
03
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Dogville

Dogville

2003
×
Edit this entry  
29
The Snowshoers

The Snowshoers

1958
×
Edit this entry  
28
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
Read the review Edit this entry  
28
San Clemente

San Clemente

1982
×
Edit this entry  
27
Le Sabotier du Val de Loire

Le Sabotier du Val de Loire

1956
×
Edit this entry  
27
Love Exists

Love Exists

1960
×
Edit this entry  
27
Wrestling

Wrestling

1961
×
Edit this entry  
26
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry