Sort by

Ryan has logged 49 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kicking & Screaming

Kicking & Screaming

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Hoodwinked!

Hoodwinked!

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Transformers: Dark of the Moon

Transformers: Dark of the Moon

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Transformers: Revenge of the Fallen

Transformers: Revenge of the Fallen

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Transformers

Transformers

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry