rjtougas has logged 368 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
I, the Executioner

I, the Executioner

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Catholics vs. Convicts

Catholics vs. Convicts

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Young Animals

The Young Animals

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Blacksmith

The Blacksmith

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Playing for the Mob

Playing for the Mob

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wyatt Cenac: Comedy Person

Wyatt Cenac: Comedy Person

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
My Wife's Relations

My Wife's Relations

1922
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Paleface

The Paleface

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Boat

The Boat

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Play House

The Play House

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Goat

The Goat

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Days Before Christmas

The Days Before Christmas

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Local Showers

Local Showers

1916
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Outs and Ins

Outs and Ins

1916
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spliced and Iced

Spliced and Iced

1917
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
By a Man's Face Shall You Know Him

By a Man's Face Shall You Know Him

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lucha Mexico

Lucha Mexico

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hickey & Boggs

Hickey & Boggs

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Frozen

Frozen

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Guerilla Fighter

The Guerilla Fighter

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Friedman's Shoes

Friedman's Shoes

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Delaney

Delaney

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Zero Boys

The Zero Boys

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Brave in the Attempt

Brave in the Attempt

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Slick, Nancy, and the Telethon

Slick, Nancy, and the Telethon

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dr. Black, Mr. Hyde

Dr. Black, Mr. Hyde

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Alois Nebel

Alois Nebel

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Thirty Two Short Films About Glenn Gould

Thirty Two Short Films About Glenn Gould

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Our Tough Guy

Our Tough Guy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Throwback

The Throwback

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Executioner

The Executioner

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Planet Unknown

Planet Unknown

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Robbed

Robbed

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Fighting Tatsu, the Rickshaw Man

Fighting Tatsu, the Rickshaw Man

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Loving

Loving

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry