• Sunshine

    Sunshine

    ★★½

    I saw this in theaters back in 2007, and I remember walking out of the Carmike, absolutely full of 22-year-old Film Confidence, yelling “What the hell was that third act?! Act Three was a completely different movie! The third act completely ruined everything that came before! I recently read that Act Three is the final part of the film where all the climactic stuff happens, and this one was not good! Act Three!”

    Well, I was half right. Act Three…

  • Good Bye Lenin!

    Good Bye Lenin!

    ★★★★

    After seeing this movie poster and the exclamation point in the title, I was absolutely positive this was going to be a rock musical. It isn’t, and that’s OK! I guess!

    Found this to be an incredibly moving and thoughtful meditation on the lies we tell to protect each other and, more often, ourselves. It’s remarkable it succeeds at this, as well, what with its premise being so Wacky: a young man recreates an East Berlin apartment for his mother,…

  • The French Dispatch

    The French Dispatch

    ★★★★

    Imagine hating Wes Anderson. “Ooh, I’m so mad at this guy who fills every frame with joy. Enough with the perfectionist eye for detail, asshole! We get it, you’re charming. Go jump off an 18th-Century French bridge.” FOH

    I had a blast with this. It isn’t deep. It isn’t like, emotionally resonant. But what it is is a friggin visual feast and an excellent anthology film. I liked every story at least a little bit! I laughed out loud at…

  • The Devil Wears Prada

    The Devil Wears Prada

    ★★★

    This is perhaps a career-best performance from Meryl, Stanley Tucci is on fire, Emily Blunt is so charming that she somehow makes us like a character that should’ve been unbelievably grating, and yet I still wouldn’t say I “loved this.”

    It’s very weird, this movie. Andy (Anne Hathaway, for those who aren’t Devilheads) is such an inert lead character, just tossed in the wind like a leaf, always reacting, never really making a choice. It’s like the studio or director…

  • Station Eleven

    Station Eleven

    ★★★★★

    A series about a bunch of post-apocalyptic theater nerds has overcome everything that description should mean and made me utterly weep. 

    Beautiful. Deeply moving, incredibly well-written, one of the most haunting and unique tones I’ve seen in a series forever. Absolutely killer score. Just loved this.

    Also, everyone in the apocalypse is very good at memorizing lines.

  • Eternals

    Eternals

    ★★★

    Finding the strength to watch this movie was almost impossible. My Apple TV remote felt like it weighed a thousand pounds. Each swipe through Disney+ took 3 years off my life. Did I *have* to watch this 9-hour slog everyone hated, when I didn't even like the new Spider-Man everyone loved? Do I have the freedom to exist in this world without knowing every minor detail about whichever guy blasts whichever thing out of whichever part of his body? Should…

  • Hawkeye

    Hawkeye

    ★★★

    Has the usual Marvel TV problem of just being a very long movie with lots of filler scenes that either add nothing or repeat information we already know, but makes up for it with some exceptional action scenes and a ton of charm in the performances.

    Also, a great example of when the Marvel “comedy” actually kind of works. Every single movie and show features characters doing the same kind of sarcastic quippery that isn’t really a joke, but some…

  • Blow Out

    Blow Out

    ★★★★

    What a fun little guy! Wanted this to be as insane as Body Double, but it never quite gets there. It’s mostly just a pretty decent thriller. The camera in this is incredible, though. Fidgety, always in motion. Like somebody spilled cocaine in the shutter and it sprang to life and just started spinnin. DP’d by the Disneyland Teacups or some shit. Love this dizzy nonsense!

  • Incendies

    Incendies

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    If this much fucked up shit had happened to me, I would simply NOT send my children on a quest to find out about all of it.

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★½

    A movie built for dudes who love to lean over and whisper “That’s that one guy!” into their long-dead girlfriend’s ear.

    Look, I love a lot of MCU movies. But how are we acting like this is any different than Space Jam: Lebron’s Mix? If you are not inherently familiar with every character beat of every Spider-Man villain from the last 20 years of movies (including quite a few terrible ones!), how are you supposed to enjoy this? Watching this…

  • Nightmare Alley

    Nightmare Alley

    ★★★★

    An incredibly straightforward, often predictable plot wrapped up in so much beautiful noir imagery and great performances that I didn’t even care when I would guess where it was going. Half of the first act could be thrown out and not affect the film, but I liked it anyway! I love carnies, I guess! If I were a carny, my act would be claiming that I knew every word to every song, but anytime a patron would challenge me to sing something I would think really hard for a second and then just sing “Breakfast at Tiffany’s” by Deep Blue Something.

  • The Matrix Resurrections

    The Matrix Resurrections

    ★★

    Lot of interesting ideas here, none of which are committed to or explored. It kind of acts like it’s a satire of sequels a la New Nightmare for an act or so, but then dumps all of that in favor of philosophizing about “the needs of the many vs. the needs of The One.” But then all of that gets dropped in favor of mirroring and calling back famous scenes from the original movies, kind of back in that sequel-commentary zone,…